To pravé místo pro Váš nákup®
 

Jednota Mikulov

Historie

Poznatky o prvním „družstvu“ se na území Břeclavska dochovaly již z roku 1868. Potravní spolek sídlil v Šitbořicích v domě č. 28 pana Matěje Konečného. Na počátku své činnosti spolek neoplýval příliš velkou základnou. Již v roce 1929 však byli jeho členy skoro všichni občané, protože „nečlenům se nesmělo prodávati". Hlavním cílem spolku bylo, aby mohli občané Šitbořic nakoupit vše, co potřebovali a toto zboží bylo pokud možno levnější, než nabízela konkurence.

Postupně vznikaly obdobné potravní spolky či spotřební družstva i v dalších obcích s účelem zajišťovat svým členům nákup a prodej zboží za výhodnější ceny než u soukromého podnikatele. Největší rozvoj družstev byl zaznamenán koncem 19. století. Ke značné stagnaci dochází v období první světové války a k úplnému zastavení činnosti za druhé světové války. Po roce 1948 byla družstevní forma vlastnictví často zpochybňována. Roztříštěnost činnosti jak družstevního, tak státního obchodu vedla k rozdělení sfér tak, že spotřebním družstvům byla dána zodpovědnost za zásobování venkovského obyvatelstva a státnímu obchodu zásobování měst. Tím družstva přišla o podstatnou část své výrobní i obchodní základny. Do roku 1960 existovaly v naší oblasti čtyři Jednoty, lidová spotřební družstva s okresní působností, a to Jednota LSD Břeclav, Jednota LSD Mikulov, Jednota LSD Pohořelice a Jednota LSD Hustopeče.

V roce 1960 došlo k novému územnímu uspořádání okresů. K původnímu okresu Břeclav byl přičleněn okres Hustopeče, většina okresu Mikulov a Židlochovice. V souvislosti s tím vzniká Jednota, lidové spotřební družstvo Břeclav se sídlem v Mikulově, v roce 1972 se přejmenovává na Jednotu, lidové spotřební družstvo v Mikulově, okr. Břeclav. Současné obchodní jméno užívá spotřební družstvo od roku 1972.

Mezníkem ve vývoji družstva se stal rok 1992, kdy proběhla transformace družstva do tržního ekonomického a společenského systému. Družstvo postupně ukončilo provozování restaurací a pohostinství a specializuje se na maloobchodní a velkoobchodní prodej se zaměřením na široký sortiment potravin a nepotravinářského zboží denní potřeby.

Současnost

Jednota, spotřební družstvo v Mikulově se specializuje na maloobchodní prodej zaměřený zejména na pestrý sortiment potravin, drogistického a průmyslového zboží. Prodej je realizován ve vlastních prodejnách na území bývalého okresu Břeclav a částečně na území Brna-venkova. Celkem provozujeme 89 prodejen, které jsou zásobovány z logistického centra v Hustopečích. Naše síť obsahuje nejen malé prodejny smíšeného zboží na vesnicích, ale také velké supermarkety a průmyslové prodejny. Pro zvýšení komfortu zákazníka při nakupování všechny prodejny průběžně modernizujeme, exteriéry prodejen získávají nový moderní vzhled, interiéry jsou vybavovány novým výstavním zařízením dle současných trendů.

Kromě maloobchodní a velkoobchodní činnosti provozujeme také lahůdkářskou výrobnu  v Charvátské Nové Vsi, kde vyrábíme vlastní lahůdky – chlebíčky, saláty, pomazánky, obložené mísy i sladké pečivo a mléčné výrobky. 

V listopadu roku 2017 jsme v Brně Líšni otevřeli supermarket, součástí kterého byla také zákazníky oblíbená výrobna masa a uzenin. Převzetí stávající výrobny masa a uzenin se pro nás stalo velkou výzvou, pomocí které jsme rozšířili své portfolio masa a uzenin o spoustu nových výrobků pod značkou Jednoty Mikulov. Díky tomu máme naprostou kontrolu nad tím, co uzeniny obsahují a můžeme vám nabídnout jen to nejkvalitnější zboží. 

I přes velkou konkurenci především zahraničních obchodních subjektů zůstáváme v současném období největší ryze českou obchodní společností regionu.

Stanovy Jednoty, spotřebního družstva v Mikulově naleznete zde.